HomeAbout UsBiographiesDisplay

Biography Display

CHIEF MASTER SERGEANT ALEX C. MORGAN III

PRINT | E-MAIL

Chief Master Sergeant Alex C. Morgan III is the Command Chief Master Sergeant, 33d Fighter Wing, Eglin Air Force Base, Florida. He provides enlisted leadership to over 1,500 military, civilian and contractor personnel in support of the F-35 Lightning II for the Air Force, Navy, Marine Corps and eight coalition partners, training graduate pilots, air battle managers and intelligence personnel to utilize this fifth generation weapons system. The command chief is the principal advisor to the commander on all enlisted matters to include mission effectiveness, professional development, military readiness, training, utilization, health, morale and welfare.
 
Chief Morgan grew up in West Africa and speaks French. He entered the Air Force in May of 1996 and completed Phase I of the Naval School Explosive Ordnance Disposal in October 1996 and graduated Phase II of training in April of 1997. Throughout his career, he has filled diverse roles at the squadron, group, center, and direct reporting unit levels. Chief Morgan has deployed worldwide in support of contingency operations SOUTHERN WATCH, ENDURING FREEDOM, IRAQI FREEDOM, and DENY FLIGHT.
 
Prior to his current position, he served as the Superintendent for the 96th Civil Engineer Group, Eglin AFB, Fla.
 
EDUCATION
2000 Airman Leadership School, Hurlburt Field, Fla.
2002 Advanced Access and Disablement, Naval Surface Warfare Center, Indian Head, Md.
2003 Civil-Military Strategy for Internal Development (sub-Saharan Africa), U.S. Special Operations School, Hurlburt Field, Fla.
2006 Advanced Improvised Explosive Device Defeat, Naval School Explosive Ordnance Disposal, Eglin Air Force Base, Fla.
2007 Noncommissioned Officer Academy, Tyndall AFB, Fla.
2009 Associate of Applied Science, Explosive Ordnance Disposal, Community College of the Air Force
2011 Senior Enlisted Joint Professional Military Education, National Defense University, by correspondence
2013 Professional Management Certification, Community College of the Air Force
2013 Squadron Superintendent’s Course, Air Force Institute of Technology, Wright Patterson AFB, Ohio
2013 Senior Noncommissioned Officer Academy, Maxwell-Gunter Annex, Ala.
2015 Bachelor of Arts, International Relations, American Military University, Charles Town, W.Va.
2017 Master of Business Administration, American Military University, Charles Town, W.Va.
2018 Senior Enlisted Joint Professional Military Education II, National Defense University, by correspondence
2018 Chief Master Sergeant Leadership Course; Air University, Maxwell-Gunter Annex, Ala.
2018 Senior Enlisted Legal Orientation Course, Judge Advocate General’s School, Maxwell AFB, Ala.
2019 Command Chief Master Sergeant Training Course, Joint Base Andrews, Md.
 
ASSIGNMENTS
1. May 1997 – February 2009, Noncommissioned Officer of Logistics, Explosive Ordnance Disposal Support, 1st Special Operations Civil Engineer Squadron, Hurlburt Field, Fla. (August – October 1997, EOD Team Member, Joint Special Operations Task Force 2, San Vito, Italy and Sarajevo, Bosnia);
(May 1998 – June 1998, EOD Team Member, 16th Special Operations Wing, Taegu, Republic of Korea); (August 2001 – December 2001, EOD Team Leader, 332nd Expeditionary Mission Support Group, Al Jaber Air Base, Kuwait); (March 2006 – August 2006, EOD Team Leader, Combined Joint Task Force Troy, Forward Operating Base Warhorse, Iraq); (September 2007 – December 2008, Weapons Intelligence Team Leader, Combined Joint Task Force Troy, Baghdad, Nasiriyah, and Amarah, Iraq)
2. March 2009 – January 2014, EOD Flight Superintendent, 49th Civil Engineer Squadron, Holloman AFB, N.M. (December 2009 – July 2010, EOD Team Leader, Operating Location-Charlie, Combined Joint Task Force Paladin, Helmand Province, Afghanistan); (June 2011 – January 2012, NCO In Charge, EOD Tactical Operations Center, Operating Location-Bravo, Combined Joint Task Force Paladin, Kandahar Airfield, Afghanistan)
3. February 2014 – July 2015, EOD Command Functional Manager, Air Force District of Washington, Joint Base Andrews, Md.
4. July 2015 – July 2017, EOD Program Manager, Air Force Installation and Mission Support Center, Joint Base San Antonio-Kelly, Texas
5. July 2017 – Apr 2019, Superintendent, 96th Civil Engineer Group, Eglin AFB, Fla.
6. May 2019 – Present, Command Chief, 33d Fighter Wing, Eglin AFB, Fla.
 
MAJOR AWARDS AND DECORATIONS
Bronze Star with three oak leaf clusters
Purple Heart
Meritorious Service Medal with two oak leaf clusters
Air Force Commendation Medal
Air Force Achievement Medal with two oak leaf clusters
Air Force Combat Action Medal
U.S. Navy Presidential Unit Citation
Gallant Unit Citation
Valorous Unit Award
Afghanistan Campaign Medal with two campaign stars
Iraq Campaign Medal with two campaign stars
U.S. Army Meritorious Unit Commendation
U.S. Army Combat Action Badge
 
OTHER ACHIEVEMENTS
1998 Promoted to Senior Airman Below-the-Zone
2010 49th Civil Engineer Squadron Lance P. Sijan
2010 49th Wing Noncommissioned Officer of the Year
2012 49th Civil Engineer Squadron Senior NCO of the Year
2013 Air Force District of Washington Jewish Institute of National Security Affairs
2014 AFDW A4/7 Lance P. Sijan Award
2014 AFDW A4/7 SNCO of the Year
2015 Air Force Major General William D. Gilbert Award
2018 Air Force Material Command Major General Joseph A. Ahearn Enlisted Leadership Award
 
EFFECTIVE DATES OF PROMOTION
Airman Basic May 22, 1996
Airman First Class July 6, 1996
Senior Airman May 6, 1998
Staff Sergeant Mar. 1, 2001
Technical Sergeant Mar. 1, 2006
Master Sergeant Mar. 1, 2011
Senior Master Sergeant Feb. 1, 2014
Chief Master Sergeant Aug. 1, 2017
 
(Current as of May 2019)